Naše obavy v súvislosti s jadrovou elektrárňou Mochovce sa potvrdili

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Minuloročné obavy strany Sloboda a Solidarita (SaS) v súvislosti s predražením dostavby jadrovej elektrárne Mochovce a ďalším oddialením jej uvedenia do prevádzky sa potvrdili aj na pondelkovom zasadnutí parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti, ktorý zvolala jeho predsedníčka a podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Minister hospodárstva Peter Žiga, ako aj generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček nám síce ochotne a verím aj otvorene poskytli všetky dotazované informácie. Faktom ostáva, že potvrdili nelichotivý stav, a teda posun termínu dostavby o ďalších 8 mesiacov, ako aj navýšenie rozpočtu o 270 miliónov eur. Tieto dáta by už mali byť finálne, no neskrývam obavu. Rovnako nás o dodržaní termínu a rozpočtu pán Strýček ubezpečoval pred pár mesiacmi v Mochovciach. Domnievam sa, že už v tom čase mohli vedieť, že je to nereálne,“ uviedla predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová.

Hoci najnovší termín uvedenia elektrárne do prevádzky sa v optimistickom prípade posúva na november tohto roku, stále budeme podľa liberálov iba v polovici cesty. „Bez spustenia štvrtého bloku budú Mochovce ako vedro bez dna. Investícia by sa totiž pri polovičnom výkone nikdy nesplatila a veritelia by si veľmi rýchlo uplatnili svoje práva. To by pri kompletne založenom majetku Slovenských elektrárni znamenalo ich bankrot,“ varuje poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.

Podľa strany SaS je na mieste sa pýtať vlády na čele s Petrom Pellegrinim aj to, ako doteraz konzultovali spustenie Mochoviec s rakúskou stranou. „Z nezáujmu tejto vlády o Mochovce sa totiž okrem meškania a predražovania v súčasnosti vyvstáva nový medzinárodný problém. Samotný rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa vyjadril, že na zastavenie Mochoviec použije všetky prostriedky. Táto elektráreň sa pritom stavia od roku 2008, pričom odmietavý postoj Rakúska k atómovej energetike je všeobecne a dlhodobo známy," dodávajú liberáli.

Strana Sloboda a Solidarita bude aj naďalej pozorne sledovať dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce, a to najmä s ohľadom na bezpečnosť, ako aj návratnosť tejto nemalej investície, na ktorú sa museli Slováci ako daňoví poplatníci poskladať, alebo zaručiť sumou takmer dve miliardy eur.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá