Vláda by mala predložiť kandidáta na predsedu RRZ

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje vládu, že už 26. júna končí Ivanovi Šramkovi funkcia predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) a verejnosť do dnešných dní nepozná kandidáta, ktorého vláda namiesto neho navrhne Národnej rade SR.

„Parlament podľa zákona volí predsedu rozpočtovej rady trojpätinovou väčšinou, takže vládna koalícia bude potrebovať na zvolenie aj hlasy opozičných poslancov. Obávame sa, že trojpätinovú väčšinu, ktorá zvolí nového predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, budú zase tvoriť poslanci politického extrému tak, ako to bolo v prípade ústavného zastropovania dôchodkov,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Populizmus, ktorý je tejto vláde vlastný, nachádza totiž podľa liberálov oporu len tam, kde sa vyznáva extrém. „Sumár opatrení na strane štátnych výdavkov a príjmov, ktoré už táto vláda prijala, alebo sa pripravuje prijať, bude mať krátkodobý i dlhodobý negatívny vplyv na verejné financie a teda aj na výšku verejného dlhu,“ tvrdí podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová.

V záujme toho, aby občania dostali včas varovné signály od Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, treba zvoliť za jej predsedu renomovaného odborníka, ktorý bude schopný garantovať nezávislé posudzovanie vládnych politík, ovplyvňujúcich vývoj verejných financií a verejného dlhu. „Takým predsedom bol práve Ivan Šramko a svojou prácou nastavil latku vysoko. Vláda by ju pri novej voľbe nemala podliezť, hoci pokles preferencií koaličné strany naviguje na grécku cestu – na cestu štátneho krachu. Stále sa jej Slovensko môže vyhnúť a významný vplyv na to bude mať práve Rada pre rozpočtovú zodpovednosť,“ uzavrel poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre verejné financie Eugen Jurzyca.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá