Andrej Danko opäť klame

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko zase klame. Nie je pravda, že opozičné strany sa nepostavili k výberu ústavných sudcov zodpovedne, ako to tvrdí. Práve naopak. Zástupcovia najväčších opozičných strán na túto tému rokovali priebežne počas vypočutia uchádzačov, ako aj opakovane pred samotnými hlasovaniami. Vo svojom stanovisku to uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Poctivo sme sa zúčastňovali na vypočutiach kandidátov, skúmali sme ich odborné znalosti a morálne vlastnosti, ba dokonca sme iniciovali stretnutie so zástupcami koaličných poslaneckých klubov. Strana SaS navyše tento týždeň zverejnila aj zoznam desiatich kandidátov na ústavných sudcov, ktorých považujeme za vhodných,“ priblížila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Problém tak je podľa liberálov len a len vo vládnej koalícii, ktorá nevie nájsť zhodu nielen s opozíciou, ale ani sama so sebou. „Stredajšie hlasovanie bolo potvrdením toho, že cieľom koalície nie je mať kvalitných ústavných sudcov, ale takých, ktorí budú obhajovať ich záujmy. Informácie z prostredia koalície naznačujú, že pre takto nastavené kritériá nemali ani najlepší z uchádzačov šancu,“ tvrdí poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

Výsledkom je, že Ústavný súd je stále neobsadený. Je to však podľa SaS stále lepšie, ako keby bol obsadený ľuďmi, ktorí tam nepatria. „Máme reálnu obavu, že prístup koaličnej väčšiny bude odrádzať od kandidatúry bezúhonných odborníkov a lákať karieristov bez citu pre spravodlivosť a morálnych zábran. To môže mať devastujúce účinky na fungovanie slovenskej spravodlivosti,“ myslí si člen ústavnoprávneho výboru Ondrej Dostál z poslaneckého klubu SaS.

Strana SaS by preto chcela opäť vyzvať právnikov na Slovensku, ktorí spĺňajú formálne podmienky, ctia si zákony a ústavu a zároveň sú im filozoficky blízke témy ústavného práva, aby sa prihlásili do ďalšej voľby ústavných sudcov. „Ak nebude z koho vyberať, potom ani my, v opozícii, nebudeme mať možnosť vyvíjať účinný tlak na to, aby personálne obsadenie Ústavného súdu zodpovedalo tým najvyšším nárokom na morálku a odbornosť,“ uzavreli liberáli.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá