J.Cigániková: ANS nemá podpísané zmluvy s VšZP, odborári hrozia štrajkom

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a šéfka rezortu Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sľubovaných 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva do systému nedala. Povedala to poslankyňa Národnej rady (NR) SR a členka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) s tým, že problémy sa odzrkadľujú v praxi a hrozbe štrajku zdravotníckych odborov.

"Vyústilo to do situácie, kedy Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) oznámila, že nemá podpísané dodatky so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a od 1. 6. nebude mať podpísané ani základné zmluvy," skonštatovala Cigániková. Aj preto podľa nej zdravotnícki odborári oznamujú, že od 1. 6. zvažujú štrajkovú pohotovosť. Odborárov prosí, aby vydržali do júnovej prognózy Ministerstva financií (MF) SR. "Bude nám vedieť povedať o tom, či VšZP má alebo nemá zdroje na vykrytie týchto nákladov," povedala.

V súvislosti s poisťovňami si myslí, že ak budú v júnovej prognóze čísla dobré, poisťovňa by mala vyplatiť oprávnené nároky nemocníc. Ak budú čísla zlé, je podľa nej na ťahu ministerka zdravotníctva. Cigániková tvrdí, že ministerka by mala urobiť finančnú analýzu nemocníc, aby sa vedelo, ktoré sú podfinancované, a ktoré sú len neefektívne.

Člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto poukázal na to, že ministerstvom avizovaných 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotných poisťovní netvoria len nové financie. Zhruba 22 miliónov eur podľa jeho slov tvorí "predčasne vyplatené ročné zúčtovanie za poistencov štátu, akási záloha, pretože zdravotné poisťovne ešte ročné zúčtovanie za minulý rok neuzavreli". Ďalšie financie podľa jeho slov ministerstvo získalo po prepočítaní počtu poistencov. Skonštatoval, že nové financie tak tvorí len zhruba 40 miliónov eur zo zvýšeného poistného za poistencov štátu.

Ako príklad problémov v zdravotníctve uviedla aj to, že DRG a eZdravie stále nie sú plne funkčné. Náklady by podľa nej mali reflektovať na nárast cien, energií a platov. Spor podľa nej spočíva v tom, že poisťovne na základe DRG pri preplácaní nákladov stále rátajú podľa starých a neaktuálnych informácií.
Šéfka rezortu zdravotníctva začiatkom mája avizovala, že sa s rezortom financií dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur. Peniaze mali byť podľa jej slov určené "na všetko, čo má vykryť zdravotnú starostlivosť, sociálne balíčky a preukazy aj to, že máme vyššiu cenu energií."

Zdroj: TASR

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá