Kto zbohatol na zavedení eKasy? Žiadame posunutie termínu spustenia

Kto zbohatol na zavedení eKasy? Žiadame posunutie termínu spustenia
Živnostníci, zamestnávatelia a podnikatelia sú pre vládnu koalíciu nielen dojnou kravou, ale často doplácajú aj na nepremyslené nápady tejto vlády. Živým dôkazom je aj zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice, takzvanej eKasy.

Zo zákona vyplýva, že online pripojenie na finančnú správu bude povinné a firmy jej budú musieť posielať údaje o prijatých tržbách. Termín tejto povinnosti prepojiť pokladne s finančnou správou je stanovený na 1. júla 2019, čo je len pol roka po nadobudnutí účinnosti novely zákona. Navyše upgrade systému stojí okolo 200 – 300 eur, čo je pre mnohých drobných prevádzkovateľov problém.

Prečo boli u nás nastavené také šibeničné termíny, keď napr. v Čechách trvalo zavedie eKasy dva roky? Podľa nového zákona je potrebné pokladnicu pripojiť na zariadenie – tzv. chránené dátové úložisko. Certifikáciu naň však nezískal žiaden z najväčších výrobcov, ale neznáma spoločnosť CHDU s.r.o., a to len 20 dní po zverejnení technickej špecifikácie. Majiteľom i konateľom tejto spoločnosti je istý Branislav S. Tento istý pán figuruje v spoločnosti DM Technology, pri ktorej je advokátska kancelária MPH, ktorá je zodpovedná za registráciu a ručí za jeho pokuty v prípade porušenia zákona. K tejto advokátskej kancelárii má zase veľmi blízko Ľudovít Makó a František Imrecze.

Hŕstka ľudí sa tak zjavne opäť obohatila na úkor nevinných živnostníkov a podnikateľov. Preto podávame ďalší návrh na posunutie účinnosti novely, no aby mal význam, je potrebné, aby bol prijatý v skrátenom konaní. Vyzývame vládu, aby toto skrátené legislatívne konanie schválila.

Neexistujú žiadne videá