Právo na odpoveď potrebujú tí, ktorí po demokracii šliapu

Štandardný obrázok článku
Ak vládna koalícia pretlačí parlamentom právo na odpoveď v navrhovanej podobe, dôjde podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k nepovolenému zásahu do ústavných práv občanov a pokusu o premenu Slovenskej republiky na nedemokratický štát.

„Navrátenie práva na odpoveď politikom, ktoré už raz zaviedol bývalý minister kultúry Marek Maďarič, bude mať účinky cenzúry a ústava vyslovene hovorí, že „cenzúra sa zakazuje“. Široko koncipované právo na odpoveď je ľahko zneužiteľný inštitút, a to nielen politikmi, ale napríklad aj členmi organizovaných kriminálnych skupín,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímlídekra strany pre kultúru Renáta Kaščáková.

„V rukách politikov, ktorí bezohľadne zneužívajú moc na svoje osobné ciele, je to obušok proti slobode tlače a proti kritickým novinárom. Je smutným paradoxom tejto doby, že po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej má vládna koalícia silnú potrebu chrániť seba namiesto slobodnej tlače,“ tvrdí predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová.

Ak bude strana SaS súčasťou budúcej vlády a dnešná vládna koalícia novelu tlačového zákona schváli, zasadí sa o jej zrušenie. „Sme zároveň pripravení aj na variant, že bude potrebná ústavná sťažnosť. Hoci nie sme vždy spokojní s prácou konkrétnych novinárov a máme niekedy zásadné výhrady voči tomu, čo sa odvysiela či publikuje, nepotrebujeme uzákoniť právo na odpoveď. Sloboda tlače je totiž jeden z kľúčových atribútov demokratického štátu. Uzákoniť právo na odpoveď potrebujú tí, ktorí po demokracii a právnom štáte šliapu,“ uzavrel poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá