Prípad bitúnka v Šaštíne odhalil vážne zlyhania, ministerka musí konať

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Strana Sloboda a Solidarita vyzýva ministerku pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja Gabrielu Matečnú, aby zverejnila podrobnosti z výsledkov kontroly na už zrušenom bitúnku JOKO-JP v Šaštíne.

„Neexistuje žiaden dôvod na utajovanie výsledkov kontroly pri takom závažnom porušovaní zákonov, keď je vážne podozrenie zo všeobecného ohrozenia zdravia ľudí," povedala tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová a pokračovala: „Je poľutovaniahodné, že na porušovanie zákonov neprišli úradní veterinári zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, ale až investigatívni novinári. Rovnako je až komické, že samotná kontrola dokladov trvala nekonečné tri mesiace. K potrebným informáciám by sa inšpektori mali dopátrať v priebehu niekoľkých desiatok hodín. Ak je toto bežný a štandardný postup úradnej kontroly, je to len dôkaz o nefunkčnom kontrolnom systéme." 

SaS považuje za zlyhania chovateľov a súkromných veterinárnych lekárov, že až v 18 prípadoch zo 125 úradných kontrol neuviedli chovatelia pravdu o zdravotnom stave zvierat či o prebiehajúcej ochrannej lehote po aplikácii liekov. 

„Žiadame ministerku, aby zverejnila celú vertikálu narábania s chorým dobytkom od miesta chovu až po umiestňovanie produktov vrátane množstva. Zároveň ju žiadame zverejniť okrem chovateľov dobytka aj súkromných veterinárnych lekárov, ktorí porušili zákon a aké sankcie voči nim uplatnili. V prípade, že bol porážaný ležiaci hovädzí dobytok, žiadame zverejniť aj vyvodenie zodpovednosti voči úradným veterinárom a prevádzkovateľovi bitúnka JOKO-JP," poznamenala J. Halgašová a doplnila: „Je totiž nepredstaviteľné, aby si úradní veterinári a zamestnanci bitúnka nevšimli v prevádzke chorý ležiaci dobytok. Takéto porušovanie zákona je oveľa nebezpečnejšie a závažnejšie, ako napríklad zabudnuté keksíky v regále obchodu, za ktoré udeľuje veterina miliónové pokuty."

„Už pri kauze dovozu mäsa z Poľska sme upozorňovali, že sa to deje aj na Slovensku. Žiaľ, naše podozrenia sa potvrdili," uzavrela poslankyňa NR SR a členka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Anna Zemanová. 
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá