Podávame podnet na NKÚ za nečinnosť banského úradu

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 29
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) poukazuje na nečinnosť Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici, vďaka ktorej prichádza Slovenská republika o zlato a milióny eur.

„Na Slovensku sa podľa ročenky banského úradu vyťaží viac ako 500 kg zlata každý rok. Úhrada za vyťažené zlato pre štát, ktorý predáva svoje nerastné bohatstvo, sa počíta podľa vzorca z nariadenia vlády z roku 2002. Tento zohľadňuje aj náklady na vyťaženie a spracovanie rudy, ktoré sú asi 50 % z hodnoty. Sadzba úhrady z tejto sumy má byť podľa vládneho nariadenia 5 %. Teda asi 400 tisíc eur. Namiesto toho však každý rok za 500 kg zlata dostávame iba 8 tisíc, čo je iba 16 eur za kilogram zlata,“ upozornil predseda SaS Richard Sulík.

Podľa SaS je aj zvláštne konanie firmy, ktorá má drvivú väčšinu tržieb z predaja slovenského zlata. „Kontrolovať platenie úhrad má Banský úrad. Nikdy mu neprišlo divné, že firma, ktorá má ročné tržby okolo 16 miliónov eur, odvedie na úhradách iba 8 tisíc eur, teda ako keby ani žiadne drahé kovy neťažila. Za posledných 10 rokov banský úrad nevykonal ani jednu kontrolu zameranú na výpočet a platenie úhrad za tento nerast,“ povedal poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.

SaS z tohto dôvodu podáva podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby preskúmal konanie, respektíve nekonanie banského úradu. „Súčasne vyzývame aj ministerstvo hospodárstva, pod ktoré podlieha Hlavný banský úrad, aby za súčasný dlhotrvajúci stav vyvodili personálnu zodpovednosť. Ak nebude NKÚ konať, tak kontrolu navrhneme v NR SR,“ uzavreli liberáli.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá