Rezort školstva nezvláda prácu s hendikepovanými deťmi

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 84
Školy žiadali na prvý polrok nového školského roka 7045 pedagogických asistentov. Ministerstvo ich požiadavku „objektivizovalo“ a celkový počet skorigovalo na 6292 asistentov. V skutočnosti im však vyčlenilo peniaze iba na 2380 asistentov. Potvrdzujú to čísla, ktoré poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Zuzana Zimenová získala od ministerstva školstva.

„Potvrdilo sa, na čo upozorňujem už dávno – ministerstvo nie je schopné zabezpečiť dostatok odborného personálu ani tam, kde by mali byť úplnou samozrejmosťou, teda v špeciálnych školách. Tie sú plné detí s rôznym zdravotným postihnutím, ktoré sú odkázané na pomoc odborného personálu,“ uviedla poslankyňa Zimenová, ktorá je expertkou SaS na inkluzívne vzdelávanie.

Koalícia komplikuje život znevýhodneným deťom

Z celkového počtu požadovaných asistentov potrebujú špeciálne školy v nadchádzajúcom školskom roku 1058. Ministerstvo im však zaplatí len 301 asistentov.

„Koalícia deťom s rôznym znevýhodnením nepomáha vzdelávať sa. Namiesto pomocnej ruky im štartovaciu čiaru do života zbytočne komplikuje. Posiela ich do škôl, v ktorých každý rok chýbajú potrební špecialisti, vhodné učebné materiály a kompenzačné pomôcky,“ tvrdí Z. Zimenová, ktorá je predsedníčkou komisie pre začleňovanie zraniteľných skupín do vzdelávania pri parlamentnom ľudskoprávnom výbore.

Ako sa zachová premiér Pellegrini?

„Premiér Peter Pellegrini je majstrom klamlivej reklamy. Z čias jeho krátkeho pôsobenia vo funkcii ministra školstva si pamätáme, ako rozdával do škôl tablety a jazdil na traktore. Zviditeľnil sa aj tým, že ‚našiel‘ peniaze na chýbajúcich asistentov. Niektorým rodičom túto potešujúcu správu dokonca sám zatelefonoval. Som zvedavá, či teraz zavolá 3912 rodinám a vysvetlí im, prečo ich deti asistentov ani tento rok nedostanú,“ dodala expertka SaS pre inkluzívne vzdelávanie Zuzana Zimenová.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá