Štátny sabatikal progresívcov je čistý socializmus

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 29
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) s údivom sleduje obhajobu sabatikalu, s ktorým prišlo Progresívne Slovensko. Základná otázka však neznie tak, či ľudia počas aktívneho pracovného života potrebujú dlhšie „dovolenky“ na obnovu svojich síl, pretože odpoveď je ako-kto. Základná otázka znie, či chceme socializmus so všetkým, čo k nemu patrí.

„Ak sa sabatikal uzákoní, tak dlhodobé voľno bude právom všetkých zamestnancov v hospodárstve a jeho náklady bude znášať verejný rozpočet. Taktiež sa bude zneužívať, to znamená, že si dlhodobé voľno budú vyberať aj tí, ktorí žiadne vyhorenie nepociťujú, len sa im jednoducho nechce pracovať. Bude sa zvyšovať politický tlak na jeho predĺženie i výšku refundácie mzdy zo strany štátu, aby si ho mohol reálne dovoliť každý,“ varuje predseda SaS Richard Sulík.

Pre populistické politické strany to bude podľa liberálov nový nástroj na lapanie voličov. „Pracujúci si ho budú vyberať bez ohľadu na potreby a možnosti zamestnávateľov. Naopak, zamestnávatelia budú povinní držať pracovné miesta pre všetkých svojich ‚sabatikárov‘. V takom prípade nastanú dôvody, pre ktoré bude výhodné ľudí v niektorých profesiách prepustiť z práce skôr, ako získajú nárok na sabatikal,“ uviedla podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR Jana Kiššová.

Kladú si zástancovia zoštátneného sabatikalu otázku, koľko zdravotníckeho personálu bude chýbať, ak bude dlhodobé pracovné voľno právom každého pracujúceho občana na Slovensku? Zrejme nepoložili. Strana SaS si ju kladie a jej odpoveď je jednoznačná: „Nechajme sabatikal na rozhodnutie zamestnávateľov. “

„Oni poznajú svojich ľudí, ich cenu, oni najlepšie vedia, ako veci zariadiť tak, aby zvlášť nadaní a preťažení zamestnanci dostali priestor na obnovu svojich síl a neutrpel tým chod firmy a ani verejné financie. Zohľadnenie sabatikalu v neskoršom odchode do dôchodku nie je žiadnou náplasťou na problémy, ktoré jeho uzákonenie spoločnosti spôsobí. Navyše, na Slovensku existuje ústavne ohraničený dôchodkový strop,“ uzavreli liberáli.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá