B. Gröhling: Ponúk v školstve je vyše 800, začínajúci učitelia potrebujú výrazne zvýšenie platov

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 29
Pomalé dvíhanie platov učiteľov nestačí, o prácu v školstve je stále slabý záujem. Vo svojom stanovisku to uviedol poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre školstvo Branislav Gröhling, ktorý reaguje na vyše 800 ponúk v školstve na špecializovanom portáli edujobs.sk.

„Ministerstvo školstvo sa tvári, že v júni prijalo super zákon na zvýšenie platov učiteľov, v ktorom zvyšuje platy učiteľov o 9,5 %. Ak by to tak bolo, noví učitelia sa hrnú do práce. Opak je však pravdou. Tieto kozmetické úpravy ministerstva nemajú žiaden efekt, čoho dôkazom je aj spomínané množstvo neobsadených ponúk,“ tvrdí Branislav Gröhling.

Rezort školstva by mal byť podľa Gröhlinga ambicióznejší a presadiť výraznejšie zvýšenie platov pre začínajúcich aj ostatných učiteľov. „Nástupný plat začínajúceho učiteľa by mal byť nad 1 000 eur. Rovnako by mali porásť aj ostatné platy v školstve. Je však smutné, že nezáujem o prácu v školstve musia riešiť zriaďovatelia a samotné školy namiesto ministerstva,“ povedal tímlíder SaS pre školstvo.

„Zriaďovatelia musia kompenzovať slabý záujem o miesta v školách, aby získali uchádzačov. Bratislavský kraj napríklad ponúka učiteľom svojich škôl rôzne benefity – prepláca im aktivity mimo vyučovania, prepláca im kurzy cudzieho jazyka či začínajúcim učiteľom navyšuje plat,“ hovorí B. Gröhling, ktorý poukazuje na alarmujúce číslo – takmer 60 % voľných miest v školstve inzerovaných na portáli edujobs je práve v Bratislavskom kraji.

Strana SaS tiež upozorňuje, že slabý záujem o školstvo spôsobuje aj prístup vlády. „Ak nefungujú v školstve základné veci, chýbajú učebnice a asistenti a štát o školstvo javí záujem len vtedy, keď ide o škandály so stimulmi či eurofondmi, mladí ľudia nebudú do školstva prichádzať. Budú z neho odchádzať,“ uzavrel Branislav Gröhling.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá