Opozícia chce iniciovať poslanecký prieskum na ÚDZS pre tender na záchranky

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Opozičné SaS a OĽaNO chcú iniciovať poslanecký prieskum na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v súvislosti s výberovým konaním na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS). O prieskum budú žiadať, pokiaľ na pondelkovom mimoriadnom parlamentnom zdravotníckom výbore nedostanú odpoveď na svoje otázky o tendri na záchranky.

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško by mal na výbore poslancom vysvetliť, podľa akého kľúča sa rozhodol vybrať členov výberovej komisie na prevádzkovanie ambulancií.

"Až štyria z piatich členov prepojených na víťaznú firmu boli v komisii tendra. Existujú u nich pochybnosti o možnej zaujatosti na základe pracovných alebo iných vzťahov," uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii podpredseda zdravotníckeho výboru Marek Krajčí (OĽaNO).

Krajčí dodal, že podľa zákona nesmie ÚDZS za člena komisie vymenovať osobu, "u ktorej so zreteľom na jej pomer k veci k niektorému z účastníkov výberového konania alebo k jeho splnomocnenému zástupcovi možno mať pochybnosť o jej nezaujatosti".

"Momentálne vnímam, že súťaž nebola spravodlivá a predseda ÚDZS konal protizákonne. Pokiaľ generálna prokuratúra alebo Úrad pre verejné obstarávanie rozhodne, že konaním predsedu ÚDZS bol porušený zákon, súťaž bude musieť byť zrušená a vypísaná nanovo s novou komisiou," skonštatoval poslanec.
Členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) vyhlásila, že sa objavujú pochybnosti o tom, či sú vo víťaznej firme kvalifikovaní záchranári.
Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Podľa ÚDZS bol tender v súlade s príslušnou legislatívou.

Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE - Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Máriom Miklošim. V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva - šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

Zdroj: TASR/Komunikačné oddelenie

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá