Zálohovanie fliaš zhorší triedenie odpadu a poškodí potravinárov

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesúhlasí s návrhom ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa zaviesť zálohovanie plastových fliaš. Považuje ho za neefektívny a nepodložený.

„Chceme dať zelenú čistejšiemu životnému prostrediu, ale zálohovanie nie je cesta. Je to veľmi drahé a neefektívne riešenie. Od tohto nápadu upustili aj v susednej Českej republike,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímliderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová.

Podľa Zemanovej môže byť zavedenie zálohovania kontraproduktívne voči avizovanej snahe ministerstva zvýšiť mieru recyklácie. „Je možné, že ľudia prestanú triediť iné typy plastového a zber ostatných plastov sa výrazne predraží. Vôbec nemáme analýzy, ako sa budú spotrebitelia pri zálohovaní správať. Minister nepredložil žiadne relevantné dáta. Navyše, zálohovanú fľašu budú musieť občania vrátiť len neporušenú a nestlačenú,“ tvrdí Zemanová.

Tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová tvrdí, že navrhované opatrenie s veľkou pravdepodobnosťou poškodí tak výrobcov nápojov ako aj maloobchodníkov. „Zmena správania spotrebiteľov pri nakupovaní nápojov môže významne poškodiť potravinárov. Nevieme, do akej miery budú spotrebitelia ochotní nakupovať nápoje v zálohovaných fľašiach. Možno predpokladať významný pokles spotreby nápojov v zálohovaných obaloch. Ďalší negatívny dopad pocítia malé obchodné prevádzky, keďže zálohované fľaše sa budú povinne vykupovať len vo veľkých obchodoch, s rozlohou viac ako 300 metrov štvorcových,“ povedala J. Halgašová.

Strana SaS si myslí, že alternatívne riešenie je, aby ľudí k separovaniu motivovali samosprávy. „Už dnes napríklad obec Košeca úspešne zaviedla systém zberu odpadu, ktorý ľudí motivuje triediť. Tí, ktorí separujú, za odpad aj menej zaplatia. Ak chce táto vláda na konci svojho volebného obdobia hazardovať s ekonomikou najmä slovenských potravinárov a maloobchodníkov, tak nech zálohovanie schváli. Podporí tým nadnárodné potravinárske spoločnosti a obchodné reťazce, proti ktorým tak veľmi bojuje," uzavreli liberáli.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá