Naše varovania nabrali reálnu podobu. Zdravotníctvo je nevyhnutné dofinancovať systémovo

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Bez systémových zmien sa problémy v zdravotníctve budú len prehlbovať. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) to uviedla v reakcii na požiadavku organizácií v zdravotníctve bezodkladne dofinancovať zdravotníctvo tento rok o 150 miliónov eur.


„Opäť sa potvrdili naše slová. Tak ako sme varovali, peniaze v rozpočte nestačia na to, aby bola zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť. Historicky prvýkrát sa však stalo, že sa budú zrejme nad rámec plánov dolievať do zdravotníctva peniaze dvakrát v jednom roku. Avšak aj to je len čiastočné riešenie na zachovanie súčasného katastrofického stavu,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Janka Cigániková.

Napriek tomu, že sa ministerstvo zdravotníctva chválilo najvyšším rozpočtom za posledné roky, v skutočnosti musí čeliť ešte väčším problémom, ktoré nepredpokladalo. „Nespokojní sú hádam všetci. Nemocnice, ktoré musia doplácať na nové legislatívne zmeny, ako sú napríklad rekreačné poukazy či na rastúce ceny energií. Dlhy nemocniciam však stále stúpajú, čo pociťuje aj podhodnotený a slabo motivovaný personál. V neposlednom rade sa to dotýka pacienta, ktorý v mnohých prípadoch nedostane to, čo potrebuje,“ tvrdí člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto.

Strana SaS opakuje, že je nevyhnutné systémovo dofinancovať zdravotníctvo. „V prvom rade sa musia zaplátať diery, cez ktoré peniaze vytekajú. Nemocnice, ambulancie a poisťovne si musia vedieť naplánovať komplexnú a dlhodobú starostlivosť o pacientov. Bezhlavé nalievanie peňazí do systému pomôže len na chvíľku. Vlastne sa ním splatia len včerajšie záväzky, aby sa hneď zajtra mohol tvoriť nový dlh. Je najvyšší čas pustiť ku kormidlu ľudí, ktorí sú pripravení a vedia, čo robiť,“ uzavreli liberáli.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá