Strana SaS stratifikáciu nemocníc podporí, dali si však podmienku

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Strana SaS reformu nemocníc, tzv. stratifikáciu, podporí, ale len v prípade, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré návrh predkladá, definuje maximálne čakacie lehoty na liečbu ochorení a operácií.

Poslankyňa a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Janka Cigániková spolu s poslancom Petrom Osuským v stredu na pôde Národnej rady (NR) SR uviedli, že im to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) už prisľúbila.

"Po stretnutí s ministerkou zdravotníctva konštatujem, že strana SaS podporí reformu slovenských nemocníc, ak sa dostane na rokovanie NR SR," povedala členka parlamentného zdravotníckeho výboru Janka Cigániková. Ako však dodala, má pochybnosti, či sa návrh do parlamentu dostane. Doplnila, že pozmeňovací návrh predloží OĽaNO. Stratifikovať podľa jej slov treba aj ambulantný sektor.

Stratifikácia prinesie napríklad merania cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice budú musieť postupne nastaviť kritériá, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Projekt definuje 28 skupín, ktoré zastrešujú desiatky konkrétnych výkonov. Tie sa musia centralizovať. Nová typológia nemocníc má garantovať zdravotnú starostlivosť v jasne určenom rozsahu. Platná by mala byť od roka 2024. Priniesť by mala aj nový typ nemocníc, ktoré sa budú orientovať na dlhodobú starostlivosť.

Zdroj: TASR/Komunikačné oddelenie

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá