Úrad na ochranu osobných údajov prekročil svoje právomoci

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Žiadať od českého investigatívneho portálu, aby prezradil meno zdroja, ktorý im dal nahrávky z Trnkovej kancelárie, je nielen nevhodnou, ale doslova hanebnou požiadavkou. Navyše sa jedná o požiadavku, ktorou Úrad na ochranu osobných údajov SR prekročil svoje právomoci. Vo svojej reakcii to uviedla politická strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Predsedníčka úradu Soňa Pőtheová by mala ihneď vysvetliť verejnosti, na koho pokyn vykonala takýto protiprávny úkon voči českej právnickej osobe a voči ktorej nemá v danej súvislosti žiadne oprávnenia. Chce snáď pani predsedníčka naznačiť, že slovenská štátna mafia bude mať teraz dosah aj v Českej republike?“ pýta sa poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť. Alojz Baránik.

Podľa strany SaS stále platí, že novinári sú povinní chrániť svoj zdroj informácií, čo je zásada, ktorá stojí nad právomocami úradu, skutočnými alebo domnelými. „Vysvetlenia úradu o tom, že žiadali túto informáciu aj od iných orgánov a že spomínaná pokuta nie je žiadnou vyhrážkou, ale bežným legislatívnym postupom v takýchto prípadoch, je len hlúpou výhovorkou a pôsobí nedôveryhodne. Otázne preto ostáva, na koho pokyn úrad pracuje,“ doplnil predseda SaS Richard Sulík.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá