Sloboda a Solidarita ušetrila ľudom pred Vianocami 31 miliónov eur

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita vyzvali minulý týždeň Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, aby prehodnotil škandalózne cenové rozhodnutie, ktorým zvýšil cenu elektriny vyrobenej z domáceho uhlia o neslýchaných 56%. Podľa vydaného rozhodnutia totiž Slovenské elektrárne môžu vyrobiť až 1100 GWh, čo by pri novej výkupnej cene 133,81 eur za MWh znamenalo 147 miliónov eur.

„Na túto sumu sa skladajú všetci občania v cenách elektriny,“ vysvetlil Karol Galek, tím líder SaS pre energetiku. „Napokon sa však šéf ÚRSO vyjadril, že to nebude 147 miliónov, ale „len“ 116,5 milióna eur. Veľmi ma teší tento úspech SaS, vďaka ktorému ušetria Slováci v celkovom účte za elektrinu viac ako 31 miliónov eur,“ skonštatoval Karol Galek.

Toto riešenie však stále považujeme za typicky smerácke. Namiesto zníženia jednotkovej sumy sa totiž na ÚRSO rozhodli obmedziť výrobu. Kým sa teda v tomto roku malo vyrobiť 1350 GWh elektriny, v budúcom to bude už iba 870 GWh, avšak suma na ktorú sa poskladáme ostane tá istá. „To je akoby ste do práce namiesto 8 hodín začali chodiť iba na 5, no mzdu by ste požadovali tú istú,“ vysvetlil Karol Galek.

Otvorená tak ostáva otázka, kam navýšené peniaze plynú? V odôvodnení ÚRSO sa totiž hovorí nielen o zvýšení cien emisných kvót, ale aj vyššej cene domáceho uhlia. Karol Galek sa pýta: „Ako je možné, že spoločnosť, ktorá už dnes predáva uhlie 3 až 5-násobne drahšie ako iné hnedouhoľné bane v Európe, opätovne túto cenu zvýšila?“

Dotovanie výroby elektriny vyrobenej z domáceho uhlia sa aj po tlaku strany SaS ukončí už v roku 2023, čo je o sedem rokov skôr ako presadzoval Robert Fico. „Nie je tak za vyššou cenou uhlia iba zrýchlený výber peňazí zabalených v povestnom alobale?“, uzatvára Karol Galek. Strana SaS bude presadzovať opätovné vyšetrenie kauzy alobalových úplatkov a požadovať, aby až do skončenia podpory peniaze končili ako reálna pomoc v rukách baníkov.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá