Denník SaS


Billboardy (všetky)

Stimuly sú nevýhodne, regionálne rozdiely sa zväčšili

pošli na vybrali.sme.sk

Vlády Roberta Fica nekoncepčne používajú investičné stimuly. Dotujú sbohaté regióny a chudobné regióny nechávajú tak. Výsledkom je, že regionálne rozdiely sa zväčšili, informovali na tlačovej konferencii predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová, Jozef Rajtár a Eugen Jurzyca.

Vláda najnovšie odsúhlasila investičnú pomoc, tentokrát ide o daňovú úľavu vo výške 18,6 milióna eur pre francúzsku automobilku Peugeot Citroën. „Fabrika má vytvoriť 420 nových pracovných miest, čiže na vytvorenie jedného pracovného miesta sa poskladáme sumou 44 348 eur. Nie vláda, nie minister hospodárstva a nie Robert Fico, ale každý jeden občan,“ uviedla podpredsedníčka SaS J. Kiššová a doplnila: „Navyše, Trnavský kraj je kraj s najnižšou nezamestnanosťou na Slovensku. Ak sa už vláda rozhodla niekoho dotovať, prečo putuje investícia na západné Slovensko? Prečo sa chudobné kraje, napríklad z východu, kde je nezamestnanosť vyše 12%, skladajú na vznik nových pracovných miest v Trnave? V tej Trnave, v tej fabrike, kde podľa vyjadrenia premiéra Fica nedokážu nájsť pri priemernej mzde 1 300 eur dostatok ľudí? Už teraz navyše fabrika požiadala o povolenie dovážať zamestnancov zo Srbska.“

Tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár tvrdí, že v regiónoch, na ktoré sa vláda zameriava, klesla miera nezamestnanosti vo všetkých 12 najmenej rozvinutých okresov v priemere o 1,32%, v ďalších 12 okresoch bez osobitnej podpory klesla o 1,42% a na celom Slovensku klesla o 1,82%. „Pokles je najnižší teda tam, kde sa Robert Fico chváli osobitným programom. Je zarážajúce, že z krajín OECD má väčšie regionálne rozdiely len Turecko, Mexiko a Izrael. Nehovoriac o tom, že patríme ku krajinám s najnižšou mzdou v rámci OECD,“ poznamenal J. Rajtár a doplnil: „Žiadame vládu, aby každoročne zverejňovala čísla návratnosti firiem, ktoré dostali od štátu podporu.“

SaS považuje investičné stimuly a dotácie za škodlivé pre ekonomiku. Takéto branie plošne všetkým a rozdávanie niektorým vyvoleným je nesystémové a škodlivé, ale je to aj pre mnohých podnikateľov nespravodlivé a demotivujúce.

„Keď Robert Fico ohlási vytvorenie 400 nových miest, tak veľkolepo zvolá tlačovku a celé Slovensko sa dozvie, že práve on vytvára nové pracovné miesta. Pozrime sa však, čo všetko by sa mohlo získať za tých 18,6 milióna eur a neurobí sa to pre stimuly. O tom už Robert Fico neinformuje, ale za tieto peniaze by sa dalo opraviť 63 kilometrov mostov a ciest II. a III. triedy, o 10 eur znížiť odvody pre nízkopríjmových zamestnancov odteraz navždy alebo postaviť modernú nemocnicu s približne 150 lôžkami,“ konkrétne poukázal tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca.

Archív