Denník SaS


Billboardy (všetky)

Novela o zdravotnej starostlivosti našu podporu nezíska

Prezident SR Andrej Kiska v priebehu týždňa vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Vládna koalícia predložila 92 pozmeňujúcich návrhov. Medzi schválenými návrhmi sú aj také opatrenia, ako poplatok 30 eur v doplnkových ordinačných hodinách či zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov. Podľa poslankyne NR SR za SaS a členky výboru pre zdravotníctvo Jany Cigánikovej koaliční poslanci hlasovali za zvýšenie regionálnych rozdielov, ale aj za skomplikovanie zamestnávania malým a stredným podnikom, ktoré budú mať výrazný problém prispôsobiť sa. „Stotožňujeme sa s pripomienkami pána prezidenta, podporíme ich. Zákon ako celok pre jeho obsah, ale aj aroganciu predkladateľov však našu podporu nezíska,“ dodal poslanec NR SR E. Jurzyca.

Robert Kaliňák namiesto vysvetľovania verejne zavádza

Posledná mimoriadna schôdza ukázala, že vedenie strany Smer-SD je v koncoch a nedokáže dať dokopy ani reálny odpočet toho, čo za 10 rokov svojej vlády pre Slovensko urobili. Namiesto toho obviňujú opozíciu a vymýšľajú klamstvá na jednotlivých opozičných politikov. Politici musia podľa slov poslanca NR SR Jozefa Rajtára vedieť zniesť kritiku, ale aj obhájiť sami seba. Na dnešnej tlačovej besede preto tímlíder SaS pre štíhly štát vysvetlil, aká je realita v súvislosti s obvinením Roberta Kaliňáka, že J. Rajtár predal pohľadávku v hodnote vyše 4 miliónov za pár tisíc eur v čase jeho pôsobenia v Slovenskej konsolidačnej. „Kaliňák očierňuje opozíciu, a tým zakrýva svoj vzťah s Ladislavom Bašternákom, ktorý sa tiahne od roku 2013,“ uviedol Rajtár a zároveň deklaroval, že dnes podáva na L. Bašternáka trestné oznámenie.

Prečo je dvojkolová voľba predsedov VÚC dôležitá? Chceme ju rozšíriť

Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne. K tomuto známemu porekadlu sa dá prirovnať aj to, čo urobila vládna koalícia so zavedením jednokolovej voľby županov. Hoci pravicová koalícia vo voľbách do VÚC jednoznačne porazila vládne strany, za svojimi hodnotami si stojíme. A z tohto dôvodu chce strana SaS opätovne zaviesť dvojkolovú voľbu županov, ktorú požaduje rozšíriť aj na voľbu primátorov a starostov obcí. Dvojkolový volebný systém totiž koriguje prekvapenia z prvého kola a zaručuje víťazovi najsilnejšiu legitimitu. O tom, prečo je dôležité znovu zaviesť dvojkolovú voľbu predsedov VÚC a rozšíriť ju aj na starostov a primátorov, hovorili poslanci NR SR za SaS Martin Klus a Milan Laurenčík.

Nezávislé úrady nie sú nezávislé, SaS ponúka riešenie

Nominačný proces kandidátov do funkcií v nezávislých úradoch je absurdný. Ak má byť kandidát do úradu nezávislý, nemôže ho predsa do funkcie nominovať politická strana. Potom to vyzerá tak, že tieto tzv. nezávislé úrady zneužívajú politické strany pre svoje účely. Všetci si dobre pamätáme ako Robert Fico zneužil ÚRSO v prípade korupčných vratiek za plyn. Strana SaS to chce zmeniť. Chceme nezávislých a čestných odborníkov. Konkrétne návrhy na riešenia predstavili dnes na tlačovej besede poslanci NR SR Jana Kiššová a Karol Galek.

Ceny energií rastú, uhoľné dotácie treba zrušiť

Poslanci SaS Anna Zemanová a Karol Galek dnes na tlačovej besede upozornili, že ceny elektriny na budúci rok porastú pre podnikateľov až o 5,2 % a nie o 2,7 %, ako informoval predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek. Strana Sloboda a Solidarita chce spravodlivé ceny energií bez politických zásahov. SaS dlhodobo upozorňuje, že v cenách elektriny sa ľudia skladajú na dotácie a nepriame dane, ktoré so samotnými cenami nemajú nič spoločné. „Na januárovú schôdzu parlamentu predložíme celý balíček opatrení na zníženie cien energií“, oznámil tímlíder SaS pre engetiku Karol Galek. Tímlíderka pre životné prostredie Anna Zemanová zase upriamila pozornosť na rozhodnutie Európskej komisie a vyzvala ministerstvo životného prostredia, aby bolo stanovisko k otvoreniu 12. ťažobného poľa na hornej Nitre zamietavé.

Predstavili sme novú tímlíderku SaS pre osobné slobody

Kľúčovou hodnotou strany Sloboda a Solidarita je sloboda jednotlivca. Témy osobnej slobody sa nám podarilo zaviesť do verejnej diskusie, nikdy sme na ne nezanevreli a vždy sme sa ku nim hlásili. Po zvolení Juraja Drobu za župana Bratislavského kraja sme však prišli o nášho tímlídra pre osobné slobody. Za nového tímlídra, respektíve tímlíderku SaS sme si vybrali poslankyňu NR SR a predsedníčku poslaneckého klubu SaS Natáliu Blahovú, ktorú šéf liberálov Richard Sulík predstavil na dnešnej tlačovej besede. Podľa slov Natálie Blahovej strana SaS je a bude strážcom osobných slobôd, a preto sa aj naďalej budeme venovať témam ako registrované partnerstvá, odluka cirkvi od štátu, eutanázia, dekriminalizácia marihuany, ochrana práv žien a pod. „Chceme, aby na konci našej snahy bol slobodný človek v slobodnom štáte, nad ktorým bude bdieť právny štát,“ uzavrela Blahová.

SaS: Zdravica delegátom strany Smer-SD

Predseda SaS Richard Sulík predniesol na dnešnej tlačovej besede Zdravicu delegátom sobotňajšieho snemu strany Smer-SD.

R. Sulík: Obvinenia Roberta Fica sú zúfalé, nemám čo skrývať

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík považuje obvinenia premiéra Roberta Fica za zúfalé. Robert Fico musí byť podľa neho pod veľkým tlakom svojich spolustranníkov i voličov, keď stále býva v byte daňového podvodníka. „Nemám čo skrývať, nemám problém nič vysvetliť ani sa ospravedlniť. Zatiaľ čo Robert Fico zháňal peniaze vlastnou hlavou, ja som sa živil poctivou prácou,“ vyhlásil Sulík. Šéf liberálov opätovne vyzval premiéra Fica na spoločnú diskusiu v televízii. „Ja mu poviem pravdu do očí,“ uzavrel R.Sulík.

Vyzývame ministra Gajdoša na efektívnejšie míňanie verejných zdrojov

Poslanec NR SR a podpredseda strany Sloboda a Solidarita dnes reagoval na tlačovú besedu ministra obrany Petra Gajdoša. Ľ. Galko ocenil, že ministerstvo obrany dodržalo sľub a vykonalo stopercentnú kontrolu munície a zbraní v skladoch. Nesúhlasil však so zľahčujúcim vyjadrením ministra, že za zmiznutie munície a 11 kusov odpaľovacích zariadení môže zlyhanie ľudského faktora. Člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť je presvedčený, že ide o systémové zlyhanie, a preto adresoval ministrovi Gajdošovi niekoľko otázok spolu z výzvou na väčšiu efektívnosť pri míňaní verejných zdrojov financií.

Štát okráda motoristov o 2,8 mil. eur na ročných diaľničných známkach. Chceme to zmeniť

Minister dopravy Arpád Ersék nerešpektuje skutočnosť, že rok má 365 dní. Ročná diaľničná známka by logicky mala platiť 365 dní. Mala, ale neplatí, respektíve nie vždy. Ak si motorista zakúpi ročnú diaľničnú známku napríklad koncom marca, platí mu len do konca kalendárneho roka, čím prichádza o trojmesačnú platnosť a najmä o svoje peniaze. Poslanec NR SR a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan si od ministerstva dopravy vyžiadal dáta a vypočítal, že za jeden rok štát nespravodlivo vyberie od motoristov 2,8 milióna eur navyše. Strana Sloboda a Solidarita okrádať motoristov nebude. SaS v týchto dňoch predkladá do parlamentu novelu zákona, aby sa motoristom dostal na cestách komfort, aký si za svoje peniaze naozaj zaslúžia.

O zmiznutí zbraní je povinný informovať minister

Z armádneho skladu pri Trenčíne ešte v apríli zmizla munícia. Podľa nových zistení, ktoré včera priniesla TV Markíza, nezmizla len munícia, ale aj 11 kusov odpaľovacích zariadení, ktoré používajú špeciálne jednotky pri rôznych operáciách. Ministerstvo obrany však mlčí a rozhodlo sa k téme vyjadriť až v piatok. Poslanec NR SR a podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko vyslovil nad reakciou ministerstva obrany rozčarovanie. V takomto vážnom prípade „je povinnosťou ministra predstúpiť pred kamery a reagovať“, zdôraznil Galko. Člen Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Vladimír Sloboda vyjadril podozrenie, že ministerstvo obrany túto informáciu zastavilo, pretože ani Vojenské spravodajstvo neposkytlo o zmiznutých zbraniach žiadne podrobnosti. SaS spolu s ďalšími opozičnými stranami zvoláva mimoriadny výbor, na ktorý bude predvolaný aj zodpovedný minister Peter Gajdoš.

Poplatky nie sú reformou zdravotníctva

Členka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Cigániková dnes na tlačovej besede kritizovala štátny rozpočet, ktorý podľa nej len konzervuje zlý stav slovenského zdravotníctva a neponúka žiadne reálne riešenia. Zdroje do zdravotníctva totiž rastú dlhodobo len kvôli príjmom od pracujúcich. A tí budú musieť ešte zaplatiť poplatok do 30 eur za objednanie na konkrétny termín. Tieto poplatky však nie sú reformou zdravotníctva. „Ministerstvo neponúka riešenia problémov. Opäť rieši len následok, nie príčinu, ktorá vytvorí ďalšie a ďalšie dlhy,“ dodala Cigániková. Predseda SaS Richard Sulík označil zdravotníctvo za prioritnú oblasť liberálov. A ako prezradil, zdravotnícky tím SaS celý rok intenzívne pracoval a čoskoro predstaví komplexnú reformu riešení.

Keby vláda nerobila nič, vyrovnaný rozpočet by sme dosiahli skôr

Štátny rozpočet na rok 2018 je o tom, či budeme robiť dlhy aj naďalej alebo budeme hospodáriť zodpovedne. „To, čo robí vláda Roberta Fica, však nie je politika, ktorá by v budúcnosti prinášala občanom životnú úroveň,“ myslí si predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Podľa poslanca NR SR a tímlídra strany SaS pre verejné financie Eugena Jurzycu si vláda Roberta Fica už dlhé roky neplní svoje sľuby, na čo poukázala aj Európska komisia. Vláda nielenže porušuje dohody z r. 2012, napr. o dlhovej brzde, ale aj kladie míny, ktoré sa prejavia až nasledujúcom volebnom období. Ako Jurzyca tvrdí: „Autopilot by dosiahol vyrovnaný rozpočet skôr ako vláda Roberta Fica.“ Poslanec NR SR a tímlíder strany SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár ďalej upozorňuje, že podmienky na podnikanie sa na Slovensku zhoršili, pretože v medzinárodnom rebríčku sme skončili na 83. priečke. Najhoršie sme dopadli aj čo sa týka efektivity verejnej správy. „Je to ako keď natankujeme plnú nádrž za veľa peňazí. V porovnaní s inými krajinami je náš dojazd veľmi biedny,“ dodáva Rajtár.

Jozef Rajtár odhalil ďalšie obludné kšefty M. Kočnera

Kočnerova kauza 17 bytov za 1 euro je oveľa väčšia, ako sa myslelo. Keď zodpovedné orgány nekonajú, musia polícii pomáhať aj samotní politici. Poslanec NR SR a tímlíder strany SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár dnes ukázal schému prevodov bytov v bytovom komplexe Five Star Residence. Na jednej bytovke sa točia sumy v DPH za desiatky miliónov eur. Tieto podvody na vratkách DPH v bytovke, ktorú postavil Marián Kočner, sú obludné. Bude polícia konať alebo nechá Kočnera vycúvať zo zodpovednosti?“ opýtal sa J. Rajtár. Zároveň zdôraznil, že dnes pri odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka stojíme na rázcestí, či pôjdeme naďalej cestou mafiánskeho štátu alebo sa posunieme k prosperujúcim a slušným krajinám.

Že sa ekonomike darí, musia ľudia cítiť v peňaženkách, nie na vládnom populizme

Ekonomike sa mimoriadne darí, pretože sa jej darí celosvetovo. Ale to nie je úspech súčasnej vlády. Na hospodársky rast a výrazný pokles nezamestnanosti má táto vláda len minimálny vplyv. Paradoxom ale je, že namiesto toho, aby sa vláda sústredila na oblasti, na ktoré vplyv má, tam najviac zlyháva. A na občanov chce zapôsobiť lacnými a populistickými trikmi. A navyše, nielenže tieto ich triky majú zaplatiť zamestnávatelia, ešte z nich má profitovať hlavne štátna kasa. SaS súhlasí s tým, že ak sa ekonomike darí, musia to pocítiť aj ľudia. Na rozdiel od vládnych sociálnych balíčkov presadzujeme zníženie daní, zníženie a zjednodušenie odvodov, zlacnenie zamestnávania a zníženie byrokratickej záťaže, ktorú už dnes podnikatelia vnímajú ako vážnu brzdu v podnikaní.

Vodné dielo Gabčíkovo – čo nám dalo a čo vzalo

Dňa 4. decembra 2017 sa pri príležitosti 25. výročia od spustenia Vodného diela Gabčíkovo konala pod záštitou strany Sloboda a Solidarita v Bratislave odborná konferencia. Témou diskusie bolo: „Čo nám Gabčíkovo dalo a čo nám vzalo“. Pozitíva i negatíva celej konferencie zhodnotili v záverečnom brífingu poslanci strany SaS Anna Zemanová a Karol Galek.

Odovzdávame podpisy na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka

Demokratická opozícia v zložení SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina dnes odovzdala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Odôvodnenie k zvolaniu schôdze má iba šesť strán, kde sú stručne zhrnuté iba niektoré kauzy súčasného ministra Kaliňáka. „Keby sme mali všetko spísať, prečo treba Roberta Kaliňáka odvolať, bolo by to na dobrú knihu. A pokiaľ to necháme vyhniť a Roberta Kaliňáka na svojom mieste do konca volebného obdobia, tak to bude na riadnu encyklopédiu – a tomu chceme zabrániť,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár. Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová zhrnula len niekoľko príkladov, za ktoré Kaliňák už dávno nemal byť ministrom. Všade inde vo svete aj za menšie kauzy odstupujú ministri sami. Ak by bolo Slovensko slušná krajina a premiér nekryl svojho zverenca, Kaliňák by bol skutočne odvolaný, zhodli sa opoziční poslanci.